Kızlık Zarı (Hymen) - Mersin

Mersin Kızlık Zarı Dikimi – Kızlık zarının latince adı hymendir. Hymen Yunan mitolojisinde “Evlilik Tanrısı” nın ismidir. Kızlık zarı vagina girişinin 1-1.5 cm iç kısmında yer alan ince bir doku kıvrımıdır. Ortasında adet kanının akışına izin veren bir boşluk bulunmaktadır. Çocukluk çağında sert ve kalın bir dokudur, ergenlik sonrasında daha yumuşak bir doku haline gelir. Kızlık zarının anatomik ve fizyolojik açıdan bilinen bir işlevi yoktur. Ülkemizde ve dünyanın bazı bölgelerinde sosyal ve kültürel bir önemi bulunmaktadır.

Kızlık zarı esnek bir doku olmasına karşın kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır, şekil olarak kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

  • En sık görülen şekli ortasında adet kanı ve vaginal salgıların dışarı akmasını sağlayan ufak bir delik bulunan yarı esnek ince bir dokudur (Hymen annularis). % 70-95 sıklıkta görülür, zar ve delik halka şeklinde izlenir.
  • Hymen imperferatus: Çok nadir durumlarda ise doğuştan kızlık zarında hiç delik bulunmamaktadır. Hymen imperferatus olarak adlandırılan bu durumda ilk adet kanaması ile birlikte şikayetler başlar. Adet kanı genital kanal içerisinde birikir, şiddetli ağrılara sebep olur ancak adet kanamasının dışarı akışı izlenmez. Bu durumda ufak bir cerrahi girişim ile kızlık zarına insizyon yapılır ve normal anatomi elde edilir.
  • Septalı hymen: Çok nadir görülür, kızlık zarının ortasındaki delik bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. Ağrılı ilişki, yoğun kanama veya ilişkiye girememe gibi şikayetlere neden olur.
  • Kribriform hymen: Nadir görülür, ortasında birden fazla küçük delik vardır. Kızlık zarı çoğu kez cinsel ilişki ile yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekir.
  • Duhule müsait de denilen esnek hymen yapısında zarın ortasındaki delik daha geniştir. Buna bağlı olarak ilk cinsel ilişki esnasında kanama gerçekleşmez. Bazı durumlarda zarın ortasındaki deliğin genişliği fazla olduğu için kızlık zarı net olarak izlenmeyebilir.

Bir genç kızın jinekolojik muayene olması mümkün müdür?

Genç kızların jinekolojik muayenelerinde vaginanın ve rahim ağzının (servix) görüntülenmesini sağlayan spekulum muayenesi yapılmamaktadır. Bunun yerine pelvik ultrasonografi ile karından ultrason muayenesi yapılmaktadır. Aynı zamanda ışık kaynağı altında gözle muayene (inspeksiyon) ve gerekirse rektal muayene yapılabilmektedir.

Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkün müdür?

Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Esnek bir doku olan kızlık zarı bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir. Kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması sonucunda nadir de olsa gebelik oluşabilmektedir.

 

Kızlık zarının yapısını kişi kendi değerlendirebilir mi?

Kişinin kendi kızlık zarını görüp değerlendirmesi mümkün değildir. Bu konuda jinekoloji uzmanı tarafından muayene gereklidir.

İlk ilişkide kanama

Bazı kızlık zarlarında ilişki esnasında kanama gerçekleşmez. Bu duruma halk arasında esnek kızlık zarı adı verilir. Bu doktor kontrolünde basit ve ağrısız bir muayene ile anlaşılabilen bir durumdur.

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi?

Kızlık zarı kendiliğinden iyileşmez. Yırtılma sonrası doku 4-5 günde epitelize olur, ancak zarın eski haline dönmesi mümkün değildir.

Kızlık zarı operasyonları (Kızlık zarı dikimi)

Tıbben kızlık zarı dikimi, onarımı mümkündür. Bu işleme hymenoplasti (himenoplasti) adı verilmektedir ve iki farklı şekilde yapılmaktadır.

  • Flep yöntemi denilen kalıcı kızlık zarı onarımında vajina iç kısmından kaydırılan doku parçası ile yeni bir kızlık zarı yapılandırılır.Yeni oluşturulan kızlık zarı vagina girişini çevreleyerek sarar. Kızlık zarı dikiminden sonra istenildiği zaman cinsel ilişki gerçekleşmesini takiben kanama gerçekleşir. Flep yöntemi uygulanırken aynı zamanda vagina daraltma işlemi de yapılabilir.
  • Geçici kızlık zarı dikiminde hymenal duvarları birleştiren sütürler konulur, takibinde ilişki sırasında kanama meydana gelir. Bu operasyon ilişkiye girmeden bir kaç gün önce (3-5 gün) yapılır.

Her iki yöntem de kısa sürede yaklaşık 15-30 dakikada tamamlanan operasyonlardır. Kanama riski ve komplikasyon riski düşüktür.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi operasyonunda amaç kişiye en doğal ve kaliteli ilk cinsel ilişki deneyimini yaşatmaktır. Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında anlaşılması mümkün değildir.

Kliniğimizde yapılan tüm müdahaleler Hasta Hakları Yönetmeliğine uygun olarak gizli tutulmaktadır.

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 – (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button