Ağrısız Doğum (Epidural Doğum) - Mersin

Mersin Ağrısız Epidural Doğum – Normal doğum miadını tamamlamış (38-42 hf) tek canlı bir fetusun vaginal yoldan spontan olarak doğurtulmasıdır. Bir şekilde doğum gebeliğin sona ermesini sağlayan eylemdir. Doğal doğum kendi kendine başlar ve mümkün olduğu kadar müdahale edilmeden tamamlanır. Müdahalesiz doğumda tüm doğal hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlar.

Doğum, rahim içindeki bebeğin şiddetli kasılmalarla doğum kanalından ilerleyerek vaginadan dışarı çıkmasıdır. Doğum eylemi sırasında doğum kanalı bir taraftan açılırken (dilatasyon), diğer taraftan incelir (effasman). Bu esnada anne adayında “doğum sancısı” adı verilen periyodik ve şiddetli ağrılar meydana gelir.

Doğum eylemi fiziksel ve psikolojik açıdan stres yaratan bir süreçtir. Doğum ağrısına çoğu zaman endişe ve korku eşlik eder. Doğal doğumda amaç doğum eylemini takip etmek, anneye fiziksel ve psikolojik olarak gereken desteği vermektir. Anne adayının tam olarak gevşeyip doğum kasılmalarını yaşayabilmesi için yanında güvendiği ve ona destek olacak bir doktor ve ekibine ihtiyacı vardır. Anne bebeğini kucağına aldığında ve ten tene temas sağlandığında, anne ve bebek arasındaki bağ kurulmuş olur. Bunu takiben bebeğin emzirme süreci daha kısa sürede ve daha etkin bir şekilde başlar.

Doğum eylemi sırasında ve çıkım esnasında modern ağrı tedavisi, şiddetli ağrı ve onun yaratttığı stresin anne ve muhtemelen fetus üzerindeki meydana gelebilecek zararlı etkilerinin etkin bir şekilde giderilmesini sağlar. Ağrısız doğum, doğum eylemi sırasında oluşan ağrıyı gidermenin yanı sıra, annenin doğum olayına fiziksel ve duygusal olarak katılmasını sağlar.

Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) ve Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği (ACOG) doğum ağrısının varlığını tedavi için bir endikasyon olarak kabul etmektedirler.

Epidural doğum (ağrısız doğum) doğum öncesinde anne adayının bel kısmından özel bir kateter kullanılarak anestezik madde verilmesidir. Epidural aralık, omuriliğin çevresindeki zar ile omurların arasındaki bağ dokusunun arasında bulunan boşluktur. Bu aralığa anestezik ilaç uygulanarak doğum eyleminin gerçekleştirilmesi, pek çok ameliyatın yapılması, ameliyat sonrası ağrıların tedavi edilmesi mümkündür.

Ağrısız doğum normal vaginal doğumda kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda doğumun sezaryen operasyonu ile gerçekleştiği durumlarda da operasyon öncesi kateter uygulaması yapılarak sezaryen doğum gerçekleştirilebilir. Vaginal doğumda ağrının ortadan kaldırılması amaçlanırken, sezaryen operasyonunda epidural anestezi uygulanır.

Epidural anestezi uygulanarak gerçekleşen doğumlarda sadece ağrı iletimi bloke olur, yani anne adayı ağrı hissetmez, ancak dokunma duyusu ve hareket kabiliyeti devam eder. Anne adayı uygulamadan sonra yürüyebilir, ihtiyaçlarını görebilir.

Epidural ile Normal Doğum nasıl gerçekleşir?

Doğum eyleminin başlamasından, doğum kanalının açıklığının 4 cm. olduğu ana kadar gerçekleşen ağrılar çok şiddetli değildir. Açıklık 4 cm olduğunda anne adayı kateter yerleştirilmesi işlemine alınır.

  • Koldan serum takılır, tansiyon, nabız ölçümleri yapılır.
  • Takibinde uygun pozisyon verilir, kateter yerleştirilmesi genelde oturur pozisyonda yapılır. Vücut dik durumda hafifçe geriye doğru yaslanırken, vücut omur çıkıntılarını birbirinden ayıracak şekilde belden öne doğru esnetilir. Çene öne doğru yaslanır ve aynı anda her iki omuz aşağı doğru bırakılır.
  • Uygulamanın yapılacağı bel ve sırt bölgesi antiseptik solüsyonlarla temizlenir.
  • Cilt ve cilt altı dokular ince bir iğne ile uyuşturulur.
  • İşlem sırasında sadece bu ince iğnenin girişi hissedilir, takiben epidural aralığa kateter adı verilen ince tüp yerleştirilir.
  • Kateter flaster yardımı ile sabitlenir.
  • Katetere bağlanan bir ağrı pompası ile hastanın doğum sancıları takip edilir ve tedavi edilir. Anne adayı bu şekilde doğumun sonuna kadar sancı hissetmeyecektir.

Doğal doğum kendi kendine başlar ve mümkün olduğu kadar müdahale edilmeden tamamlanır. Müdahalesiz doğumda tüm doğal hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlar. 

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 – (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button