Aşılama (IUI) Tedavisinde Sperm Mikro Chip (Mikroçip) Yöntemi

Günümüzde çiftlerin yaklaşık %15′ i doğal yolla gebelik elde edememekte ve bu durumda yardımcı üreme tedavilerine başvurulmaktadır. Kısırlık vakalarının yaklaşık % 40′ ı kadından kaynaklı, % 40′ ı erkekten kaynaklı olup, geri kalan grupta hem kadın hem erkek kaynaklı sorunlara bağlı ya da açıklanamayan infertilite olguları bulunmaktadır. 

Bu amaçla kullanılan teknolojilerden biri aşılamadır. Aşılama (IUI) kadın yumurtasının döllenmeye hazır halde olduğu dönemde, erkekten alınan ve laboratuvar ortamında hazırlanmış spermlerin özel bir kateter yardımı ile rahim içine yerleştirilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Ağrısızdır ve kolay uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede yumurtanın maksimum sperm konsantrasyonu ile döllenme şansı ve buna bağlı olarak gebe kalma oranı artar.

Muayenehanemizde mikroçip yöntemi ile aşılama hizmeti verilmektedir.

Son yıllarda geliştirilmiş sperm çipleriyle sağlıklı ve kaliteli spermlerin seçilme şansı çok artmıştır. Mikro çip yönteminde temel amaç baba adayının spermleri arasında DNA yapısı en iyi olanı seçmektir. Bu teknolojide semen örneği özel bir solüsyon içerisinde mikro kanalcıklardan geçerek sanki tüplerden yumurta hücresine ulaşmaya çalışıyor gibi birbirleri ile yarışırlar. Bu yarış sonunda elde edilen spermler yumurtayı dölleme şansı en yüksek olan spermlerdir.

Mikroçip metodu ile en sağlıklı ve kaliteli spermler seçilip ayıklanmakta ve bu spermlerin kullanıldığı aşılama (IUI) sikluslarında gebe kalma oranı artmaktadır. Aynı zamanda sperm mikroçip teknolojisi normal fizyolojiyi taklit etmesi nedeni ile daha doğal bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Mersin’de Aşılama Tedavisiyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz - Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz - Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 - (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button