Gebelik - Mersin

Gebelik Öncesi Planlama

Bir gebelik düşüncesi ve kararı söz konusu olduğunda, biyolojik yaşınızın sağlıklı bir çocuk doğurmaya en uygun zamanda olmasına dikkat etmeniz doğru bir planlama olacaktır. Planlı bir gebelik hem doğacak çocuğunuz için, hem sizin için en ideal yaklaşım olacaktır. Gebelik öncesi yapılması gerekenler:

Gebelik Takibi

Yumurta ile sperm hücresinin birleşmesi, yani fertilizasyon, gebeliğin oluşma sürecinde ilk basamaktır. Takiben birleşmiş sperm ve yumurta fallop tüpünden rahim içerisinde endometriıum adını verdiğimiz tabakaya doğru yolculuk ederler. Rahim içine yerleşen embriyo burada gelişme ve büyümeye başlar.

Gebelikte Ense Cilt Kalınlığı

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-13. haftalarında baş-popo mesafesi (CRL) 45 mm ile 84 mm arasında iken yapılır. Bebek sırt üstü yatar pozisyonda iken, sadece başının ve göğüs üst bölümünün görüntülendiği büyütmede, ense bölgesinde omurganın üzerindeki yumuşak doku ile cilt arasındaki mesafe en geniş yerinden ölçülür. Aynı kesitte burun kemiğinin varlığı da değerlendirmeye alınır.

Gebelik Kayıpları (Düşük)

Gebeliğin 20. gebelik haftasından önce ve 500 gram ağırlığın altında sonlanmasına “abortus” halk arasında “düşük” adı verilir.

Klinik olarak saptanan gebeliklerin %15-25′ i düşükle sonuçlanır ve bunların çoğu ilk 3 ayda gelişir. Gebelik yaşı arttıkça düşük riski de artmaktadır.

4 Boyutlu Ultrasonografi

En son teknolojik görüntüleme yöntemi olan 4 Boyutlu Ultrasonografi, yüksek frekansdaki ses dalgaları ile beraber ekrana yansıtılan görüntülerle yapılan bir inceleme yöntemidir. Halk arasında renkli ultrasonografi olarak bilinen Doppler Ultrasonografide ise yüksek frekanslı ses dalgalarının kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarparak geri yansıması ile inceleme yapılır.

Bir gebelik düşüncesi ve kararı söz konusu olduğunda, biyolojik yaşınızın sağlıklı bir çocuk doğurmaya en uygun zamanda olmasına dikkat etmeniz doğru bir planlama olacaktır. 

Planlı bir gebelik hem doğacak çocuğunuz için, hem sizin için en ideal yaklaşım olacaktır.

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 – (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button