Polikistik Over Sendromu - Mersin

Mersin Polikistik Over Sendromu Tedavisi – Polikistik over sendromu (pco) döngüsel olarak düzenli yumurtlamanın olmaması nedeni ile ortaya çıkan ve adet düzensizliği, aşırı kilo alımı, tüylenmede artış (hirsutismus), ciltte sivilcelenme (Akne oluşumu), ciltte yağlanma, kısırlık (infertilite) gibi değişik klinik tablolara neden olan bir hastalıktır. Polikistik over hastalığında, yumurtalığın içinde az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş yumurta hücrelerinin, milimetrik boyutlarda kapsül altında dizilmesi söz konusudur.

Normal sağlıklı bir genç kız ve kadında her ay döngüsel olarak yumurtlama (ovülasyon) gerçekleşir. Eğer bu döngüde bir aksaklık meydana gelir ve follikül gelişimi yavaşlar veya duraklar ise yumurta hücresi yumurtlama (ovülasyon) olmaksızın milimetrik çapta bir kist olarak overin (yumurtalık) içerisinde kalır. Belli bir süre sonra her iki yumurtalıkta bu kistlerin sayısı artar. Ultrasonografik incelemede bu gelişmemiş, milimetrik boyuttaki folliküller kapsül altında dizili olarak tespit edilirler.

Polikistik overin oluşum mekanizmasında, beyinde hipofiz adı verilen bölgeden salgılanan ve yumurtalıkların çalışmasını uyaran hormonlar olan FSH ve LH‘ ın düzensiz salınımı söz konusudur. Bu düzensizlik neticesinde her ay döngüsel olarak gerçekleşen yumurtlama (ovülasyon) gerçekleşmez. Yumurtalıkların hormonal aktivitesinde bir takım bozukluklar görülür. Hastalığın ortaya çıkış mekanizmasında hipofizden salgılanan LH hormonundaki artış yumurtalıklarda erkeklik hormonu (androjen) üreitini uyarır. Salgılanan erkeklik hormonları yağ dokusunda östrojene dönüşür. Oluşan östrojen de LH üretimini tetikler. Bu kaskatı yeni döngüyü kırmak için kilo kaybı veya yumurtalıkların baskılanması gerekmektedir. Kilo fazlalığına bağlı olarak insülin direnci de gelişmekte, bu da hormonal dengenin bozulmasına neden olmaktadır.

Polikistik overde yumurtlamanın olmadığı (anovülasyon) her ay yumurtalıklardaki kist sayısı artar, bu da yumurtalık içi hücresel döngüyü ve hormon oluşum mekanizmasını bozar.

Polikistik overin oluşum mekanizmasında, beyinde hipofiz adı verilen bölgeden salgılanan ve yumurtalıkların çalışmasını uyaran hormonlar olan FSH ve LH’ ın düzensiz salınımı söz konusudur. Bu düzensizlik neticesinde her ay döngüsel olarak gerçekleşen yumurtlama (ovülasyon) gerçekleşmez.

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 – (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button