4 Boyutlu Doppler Ultrasonografi - Mersin

Mersin 4 Boyutlu Renkli Ultrason – En son teknolojik görüntüleme yöntemi olan 4 Boyutlu Ultrasonografi, yüksek frekansdaki ses dalgaları ile beraber ekrana yansıtılan görüntülerle yapılan bir inceleme yöntemidir. Halk arasında renkli ultrasonografi olarak bilinen Doppler Ultrasonografide ise yüksek frekanslı ses dalgalarının kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarparak geri yansıması ile inceleme yapılır.

Ultrason incelemesi için özel bir hazırlık gerekmemektedir. Hasta muayene masasına uzanır ve doktor tarafından sürülen jel ve prob yardımı ile muayene başlar.

Gebeliğin ilk tespit edildiği erken gebelik dönemindeki ultrasonografi muayenesinin önemi çok büyüktür. Gebeliğin kesin teşhisi, gebeliğin lokalizasyonu (rahim içi veya dış gebelik), tek veya çoğul gebelik olup olmadığı, gebelik haftası ve bebeğin kalp atışlarının gözlenmesi bu ultrason muayenesi sırasında mümkündür.

Gebeliğin ilk 3 ayı sonunda (11-13 haftada) bebeğin boyu, ense kalınlığı ölçümü, burun kemiği incelemesi, Doppler ile kalp kapakçık fonksiyonu ve bebeğin toplar damar (ductus venosus)  ölçümü, ikili tarama testi yapılmasına olanak sağlayan ölçümlerdir.

 

Gebelik boyunca yapılan ultrasonografik incelemelerde bebeğin büyüme ve gelişmesi, majör anatomik anomalilerin saptanması, bebeğin cinsiyeti, plasentanın lokalizasyonu ve durumu, rahim ağzının (servix) durumu, amniotik sıvının değerlendirilmesi, bebeğin pozisyonu gibi çok değerli bilgiler elde edilmektedir.

Ayrıntı ultrasonografi veya detaylı ultrasonografide bebeğin ultrasonografi ile incelenebilecek tüm sistem ve organlarının ayrıntılı muayenesi yapılır.

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz – Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 – (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button