Ense Kalınlığı

Bebeğin Ense Kalınlığı Kaç Olmalı? – Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılan ve ultrasonografi ile bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi esasına dayanan bir testtir.

Anne karnında bebek yatay (transvers) pozisyonda iken ense cildinin altındaki sıvı miktarı ölçülür. Ense kalınlığının normal değeri gebelik haftasına göre değişmektedir. Ense kalınlığı 3 mm. nin üzerinde ise bebekte kromozom anomali riski artar. Aynı zamanda organ defektleri, anne karnında ölüm gibi risklerde de artış gözlenir.

Ense kalınlığı artışı bebekte başta Down Sendromu olmak üzere bazı genetik sendromlar ve kromozom anomalilerinin varlığı açısından önemli bir işaret olabilir.

Ense kalınlığı normalin üzerinde ise;

Öncelikle bebekte kromozomal bir anomali olup olmadığının araştırılması gerekir.

Bu amaçla 11-14. Gebelik haftaları arasında “Koryon villüs örneklemesi” (CVS) dediğimiz işlemle bebeğin plasentasından doku örneği alınarak fetal kromozom incelemesi yapılabilir.

NIPT testi gebeliğin 10. Haftasından itibaren fetusun kromozomal durumu hakkında değerli bilgiler veren bir yöntemdir. Gebelikte anne dolaşımına geçen bebeğe ait DNA parçacıklarının analizi mümkündür. Bu yöntemde anneden alınan kan örneğinden bebeğe ait DNA analiz edilmekte ve bebeğin sağlığını etkileyebilecek kromozom anomalileri tespit edilmektedir.

Amniosentez gebelikte fetusun içinde bulunduğu sıvıdan bir miktar örnek alma işlemine verilen isimdir. Amniotik sıvı içerisinde bebeğe ait hücreler bulunmaktadır. Sıvı alınması işlemi kateter adı verilen ince bir iğne yardımı ile yapılır. Alınan sıvı örneği genetik olarak analiz edilerek bebeğe ait kromozomal yapının inceleme yapılması esasına dayanır.

Ense kalınlığı 3 mm. nin üzerinde ise bebekte kromozom anomali riski artar.
Aynı zamanda organ defektleri, anne karnında ölüm gibi risklerde de artış gözlenir.

Riskli Grup

Anne yaşı arttıkça başta Down Sendromu olmak üzere kromozomal anomali görülmekle riski artmaktadır.

İleri yaş gebeliklerde, ailede kalıtsal hastalık öyküsü olan, akraba evliliği olan, daha önceki gebeliklerde kromozomal anomalili bebek tanısı olanlar mutlaka bu testi yaptırmalı ve genetik danışma almalıdırlar.

Ense Kalınlığı ile ilgili daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilir veya da Mersin merkezde bulunan muayenehaneme uğrayabilirsiniz.

Telefon

(0324) 237 30 39
(0324) 237 29 86

Adres

İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz - Mersin

Acil Durum

(0532) 646 01 00

E-posta

info@aysunkale.com

Op. Dr. Aysun Kale - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Adres: İstiklal Cad. Ömer Hayta İşhanı 2/15 Akdeniz - Mersin
Telefon: (0324) 237 30 39 - (0324) 237 29 86
Mobil: (0532) 646 01 00
E-posta: info@aysunkale.com

Call Now Button